loading...

وانوشه

گیاه ماکا یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی برای افزایش قدرت باروری محسوب می‌شود. این گیاه خواص درمانی فوق‌العاده‌ای دارد که برای تنظیم غدد آندوکرین (غدد درون‌ریز) قابل‌است

ابن سینا بازدید : 47 چهارشنبه 10 دي 1399 زمان : 22:40 نظرات (0)

گیاه ماکا یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی برای افزایش قدرت باروری محسوب می‌شود. این گیاه خواص درمانی فوق‌العاده‌ای دارد که برای تنظیم غدد آندوکرین (غدد درون‌ریز) قابل‌استفاده است.

 

زادگاه ماکا کشور پرو است و با نام علمی " لپیدیوم میینی" شناخته می‌شود. این گیاه صرفاً در ارتفاعات پرو (ارتفاعات ۳ و ۵ هزار متری) می‌روید. اینکاها این گیاه را مقدس و استفاده از آن را لایق نخبه‌ها و افراد طراز اول می‌دانستند. در آن زمان سربازها نیز قبل از عزیمت به جنگ از این گیاه استفاده می‌کردند. 

 

بعد از اشغال امپراتوری اینکا، اسپانیایی‌ها از این گیاه به دلیل انرژی‌زا و محرک بودن آن استفاده می‌کردند. علاوه بر این از ماکا برای تقویت موها نیز استفاده می‌شد. ازآنجایی‌که این گیاه تقویت‌کننده‌ بدن و افزایش دهنده میل و قدرت جنسی محسوب می شود به عنوان جینسینگ پرویی شهرت گرفته است.

 

انواع Maca

سه نوع ماکا وجود دارد: قرمز , سیاه و کرم یا ژلاتینه

مکای قرمز بیشترین فروش و علاقه‌مندان را داشته و دارای بالاترین سطح فیتونوترینت است. مکای سیاه برای موارد خاص و افراد خاصی بهتر است.

در نوع ژلاتینه ماکا به منظور حذف نشاسته گرم می‌شود. فرآیند گرم کردن باعث از بین رفتن برخی مواد مغذی داخل آن می‌شود، اما این عمل باعث می‌شود پودر مکا راحت‌تر قابل‌هضم باشد. اگر شما مشکلات گوارشی ندارید، ما استفاده از پودر ماکای خام را به شما توصیه می‌کنیم. ولی در صورت داشتن هرگونه مشکل گوارشی، مصرف نوع ژلاتینی آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

 

میزان و روش مصرف ماکا

میزان مصرف روزانه توصیه شده: 3-9 گرم (1-3 قاشق چای خوری) یا 4-12 کپسول

بیشتر مردم برای راحتی کار ترجیح می‌دهند که ماکای روزانه خود را صبح مصرف کنند. برخی دیگر نیز ترجیح می دهند که آن را در طول شبانه‌روز، در چند وعده مصرف کنند. بعضی نیز معتقدند که بهتر است مکا را ساعت ۲ ظهر که سطح هورمون‌ها در پایین‌ترین حد است، مصرف کنند. همین‌طور به یاد داشته باشید که ماکا انرژی‌زا است و ممکن است باعث اختلال خواب شما شود. تأثیر ماکا بر خواب بر روی بعضی از مردم تأثیر دارد و بر برخی دیگر بی‌تأثیر است. اگر نگران این موضوع هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که ماکا را پس از ساعت ۲ ظهر استفاده نکنید.

 

فواید مصرف اَبر غذایی به نام ماکا (Maca)

 

گیاه مَکا یا ماکا که عده‌ای به آن نام اَبر غذا را داده‌اند، غنی از ویتامین‌ها،مواد معدنی، آمینواسیدهای ضروری و آنزیم‌ها است. به دلیل فراوانی استروژن محیطی (یا همان اگزو استروژن ها: گروهی از مواد هستند که اثرات هورمون استروژن را در بدن انسان تقلید می‌کنند) ریشه مکا به بدن کمک می‌کند تا سطح هورمون‌ها را متعادل سازد. ماکا باعث تحریک و تقویت غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز که از بزرگ‌ترین غدد در بدن انسان هستند می‌شود. این غدد درواقع باعث عملکرد بهتر دیگر غدد در بدن می‌شوند و درنتیجه هنگامی‌که این دو غده به‌طور متعادل کار کنند می‌توانند تعادل هورمونی را در غدد فوق کلیوی، تیروئید، لوزالمعده و تخمدان و بیضه‌ها نیز به وجود آورند.

 

 

 هورمون‌ها مسئول تنظیم بسیار از بخش‌های بدن ازجمله روحیه، رشد، عملکرد جنسی و عملکرد بافت‌ها هستند. همچنین هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در بیشتر بیماری‌ها مثل سرطان و افسردگی دارند. ریشه مکا برای مشکلات هورمونی مثل سندرم تخمدان پلی کیستیک، یائسگی و گرگرفتگی بسیار مؤثر است. همچنین مکا به بهبود و افزایش باروری، میل جنسی و عملکرد جنسی به‌خصوص در مردان کمک می‌کند. به خاطر همین ویژگی به آن لقب ویاگرای طبیعی داده‌اند.

 

 

فواید گیاه مکا چیست؟

مصرف مداوم و پیوسته ماکای با کیفیت باعث بهبود شرایط هورمونی، فیزیکی و روحی افراد می شود. این‌ها رایج‌ترین فواید ماکا هستند:

1-افزایش انرژی و مقاومت

2-افزایش استقامت

3-کمک به بهبود سندرم خستگی مزمن

4-افزایش عملکرد جنسی و میل جنسی در زنان و مردان

5-کمک به باروری در انسان و حیوانات

6-کاهش اختلال عملکرد هورمونی در دوران یائسگی

7-متعادل کردن اختلالات هورمونی

8-کاهش افسردگی

9-کاهش ترس و اضطراب

10-افزایش گردش خون که موجب بهبود کم‌خونی و بهبود سریع‌تر جراحت می‌شود

11-کمک به حافظه، یادگیری و توانایی‌های ذهنی

 

تأثیر گیاه ماکا بر روی هورمون‌ها

با افزایش سن و استرس، سیستم غدد درون‌ریز تولید کافی هورمون را متوقف می‌کند تا عملکرد شما را در بهترین حالت نگه دارد و این به این معنی است که سطح انرژی کاهش‌یافته و قوای فیزیکی و بنیه رو به زوال می‌گذارد. ممکن است شما متوجه شوید که کار و ورزش برایتان سخت‌تر شده است. مَکا به غدد هیپوفیز و هیپوتالاموس سیگنال می‌فرستد که بدن مجدداً راه‌اندازی شود به صورتی که غدد درون‌ریز شما (پانکراس، تیروئید، تخمدان‌ها و بیضه)، شروع به تولید هورمون‌ها در سطح جوانی و بهینه می‌کنند.هورمون‌ها نه‌تنها برای عملکرد جنسی هستند بلکه هر چیزی که در بدن اتفاق می‌افتد ازجمله خلق‌وخو، سطح انرژی، حجم عضله، افزایش وزن، خواب و هر جنبه دیگر از سلامتی را تعیین می‌کنند.

 

ماکا به‌جای آنکه هورمون در اختیار بدن قرار دهد، به‌عنوان یک آداپتوژن عمل می‌کند به این معنی که مکا با توجه به تفاوت‌های بدن هر شخص با دیگری، بر روی آن تأثیر می‌گذارد. اگر بدن شما هورمون خاصی را بیش‌ازحد تولید می‌کند، ماکا تولید آن هورمون را کاهش می‌دهد و اگر بدن شما هورمونی را خیلی کم تولید کند ماکا به افزایش تولید آن کمک می‌کند. ماکا با محتوای غنی از مواد مغذی که دارد به آن سرور همه گیاهان مؤثر زیبایی‌اندام و سلامتی و انرژی و غیره گفته می‌شود.

 

12-بهبود سلامت و افزایش جوانی پوست

13-کمک به‌سلامت دندان و استخوان

 

14-به‌عنوان یک ضد باکتری و ضد قارچ عمل می‌کند

15-یک گیاه ضد سرطان می‌باشد

16-به‌عنوان جایگزینی برای استروئید آنابولیک، به عضله سازی کمک می‌کند.

 

مزایای گیاه ماکا برای آقایان

افزایش انرژی (در خستگی مزمن)

درمان اختلال عملکرد جنسی (کاهش میل جنسی)

افزایش بنیه و عملکرد ورزشی

 

 

ترکیبات تشکیل‌دهنده ماکا

ازنظر مواد غذایی، ماکا سرشار از اسیدآمینه، فیتونوترینت، اسید چرب، ویتامین و مواد معدنی است.

 

ترکیبات: 59 درصد کربوهیدرات‌ها، 10.2 درصد پروتئین، 8.5 فیبر، 2.2 درصد لیپید

 

اسیدآمینه‌های ضروری: تقریباً همه آنها شامل اسید آسپارتیک، اسید گلوتامیک، سرین، هیستدین، گلیسین، ترئونین، آلانین، تیروسین، فنیل آلانین، والین، متیونین، ایزولوسین، لوسین، لایسین، اچ او-پرولین، پرولین و سارکوسین

 

اسید چرب های آزاد: 20 نوع اسید چرب یافت شد که فراوان‌ترین آن‌ها، اسید لینولئیک، اسید پالمیتیک و اسید اولتیک هستند.

 

ویتامین‌ها: A , B1 , B2 ,B3 ,B12, C ,D

 

مواد معدنی: آهن، منگنز، مس، روی، سدیم، پتاسیم و کلسیم،سولفور،منیزیوم

مکائین و مکامید: پلی اسیدهای غیراشباع نادر و آمیدهای آن

استرول: گلوکسینولیت های آروماتیک شامل: بنزیل گلوکوسینولیت، پی-متوکسی بنزن گلوکوسینولیت

ایزوتیوسیانات ها: فراکتوز، گلوکز، بنزیل ایزو تیوسیانات

آلکالوئید: 4 نوع آلکالوئید نادر ( ماکائین 1،2،3،4)

 

تغذیه رسانی به سیستم غدد بدن

افزایش باروری

بهبود سلامت هیجانی و فیزیکی

افزایش سلامت روانی

تعادل هورمونی

مزایای گیاه ماکا برای خانم‌ها

درمان علائم سندرم پیش از قاعدگی (نوسان خلق)

آرام کردن علائم یائسگی (گرگرفتگی)

تحریک جنسی

تغذیه رسانی به سیستم غدد بدن

جایگزینی برای درمان هورمونی شیمیایی

افزایش بنیه و عملکرد ورزشی

افزایش انرژی (خستگی مزمن)

تعادل هورمونی(برای زیبایی‌اندام و سایر موارد)

رفع خشکی واژن خانم‌ها

ماکا

 

وجود این مواد ماکا را به یک مکمل روزانه بسیار مغذی و پر انرژی شگفت انگیز تبدیل کرده است.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 54
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 8
 • آی پی دیروز : 7
 • بازدید امروز : 59
 • باردید دیروز : 41
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 139
 • بازدید ماه : 303
 • بازدید سال : 1,633
 • بازدید کلی : 1,751